Policjantki ze Szkoły Policji w Pile edukują uczniów na temat służby i praw człowieka

W ostatnim czasie miało miejsce wyjątkowe spotkanie w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile. Gośćmi były dwie funkcjonariuszki Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia Szkoły Policji w Pile: nadkom. Żaneta Kowalska, Pełnomocnik Komendanta Szkoły ds. Ochrony Praw Człowieka oraz Zastępca Pełnomocnika sierż. szt. Anna Perła. Spotkanie zgromadziło ponad 200 uczniów z liceum klas 1-4, którzy mieli okazję bliżej poznać służbę w Policji oraz omówić istotne kwestie związane z prawami człowieka.

Pierwsza część spotkania była poświęcona służbie w Policji oraz procesowi rekrutacji. Policjantki z pasją opowiadały o codzienności służby oraz możliwościach, jakie otwiera się przed osobami chcącymi dołączyć do naszych szeregów. Szczegółowo omówiony został proces doboru do Policji, aby uczniowie mieli pełną świadomość wymagań i etapów postępowania kwalifikacyjnego. Wartość służby publicznej oraz rola policji w społeczeństwie zostały podkreślone jako kluczowe elementy pracy funkcjonariuszy.

Drugą część spotkania poświęcono ważnej tematyce praw człowieka, ze szczególnym naciskiem na prawo do życia. Funkcjonariuszki przedstawiły uczniom różne przypadki przemocy rówieśniczej, hejtu w sieci, dyskryminacji oraz uprzedzeń. Wspólnie omawiano sposoby radzenia sobie z tymi problemami oraz podkreślano znaczenie walki z nimi w codziennym życiu. Edukacja w zakresie praw człowieka ma kluczowe znaczenie dla kształtowania postaw społecznych i budowania bardziej otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa. Spotkanie z funkcjonariuszkami Policji było nie tylko okazją do poznania naszej służby, ale również do refleksji nad istotnymi wartościami społecznymi, takimi jak poszanowanie praw człowieka i walka z przemocą.

Dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie mają szansę lepiej zrozumieć funkcjonowanie społeczeństwa oraz swoje miejsce w nim. Warto podkreślić, że w tym roku obchodzimy szczególną rocznicę - 20-lecie powołania Pełnomocników ds. Ochrony Praw Człowieka. To doskonała okazja do refleksji nad postępem, jaki został osiągnięty w zakresie ochrony praw człowieka oraz do podkreślenia istotnej roli, jaką pełnią funkcjonariusze w promowaniu i egzekwowaniu tych praw.

MP/MP