Eksperci w walce z przestępczością gospodarczą dzielą się wiedzą na kursie specjalistycznym w Szkole Policji w Pile

Od 18 marca br. w Szkole Policji w Pile odbywa się kurs specjalistyczny poświęcony zwalczaniu przestępczości gospodarczej. W ramach tego wydarzenia uczestnicy mają okazję uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez cenionych specjalistów, którzy niewątpliwie przyczyniają się do zwalczania przestępczości gospodarczej.

Pierwszym prelegentem był Pan Paweł Szulik, radca prawny reprezentujący Związek Banków Polskich. W swoim wystąpieniu skupił się na zagadnieniach związanych z przestępstwem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Uczestnicy kursu mieli okazję poznać metody i etapy prania pieniędzy oraz zasady polskiego systemu przeciwdziałania temu procederowi. Ponadto omówił źródła informacji służące do wykrywania działań przestępczych oraz działania podejmowane w ramach polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Kolejnymi ekspertami byli Sebastian Banasik, Kierownik II Referatu Kontroli Celno-Skarbowej i Zwalczania Wyłudzeń Skarbowych Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego  oraz Anna Banasik, ekspert Służby Celno-Skarbowej. W trakcie swoich wystąpień poruszyli tematy związane ze zwalczaniem oszustw podatkowych w obszarze podatku VAT. Uczestnicy kursu mogli poznać zasady opodatkowania tym podatkiem, schematy oszustw wykorzystujących "znikającego podatnika", jak również oszustwa "karuzelowe" w transakcjach transgranicznych. Dodatkowo omówiono problem tzw. pustych faktur VAT, stanowiących narzędzie w rękach przestępców gospodarczych.

Wykłady prowadzone przez specjalistów z praktycznym doświadczeniem w dziedzinie zwalczania przestępczości gospodarczej stanowiły cenne źródło wiedzy dla uczestników kursu specjalistycznego w Szkole Policji w Pile. Dzięki temu spotkaniu funkcjonariusze oraz inni specjaliści zaangażowani w walkę z przestępczością gospodarczą mogli poszerzyć swoje umiejętności i lepiej zrozumieć mechanizmy działania przestępców w tym obszarze.

MP/MP