Zwalczanie przestępczości samochodowej

Zwalczanie przestępczości samochodowej powinno obywać się w sposób kompleksowy i zorganizowany, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprzyjających temu przestępstwu. Dlatego też w naszej szkole odbyły się zajęcia fakultatywne realizowane przez starszego wykładowcę Zakładu Prawa i Kryminalistyki – podinsp. Zbigniewa Bogusza.

Spotkanie było doskonałą okazją do przedstawienia słuchaczom szkolenia zawodowego podstawowego oraz kursów specjalistycznych szeroko rozumianych aspektów zwalczania przestępczości samochodowej. Jego celem było wzbogacenie wiedzy oraz wymiana doświadczeń i poglądów w zakresie zwalczania tego typu przestępczości.

Podinsp. Zbigniew Bogusz zwrócił szczególną uwagę na specyfikę przestępczości samochodowej, w aspektach prawnych, jak i taktycznym. Podczas zajęć poruszono między innymi takie aspekty jak:

- przepisy prawne regulujące kwestie znakowania pojazdów (oznaczenie nr „VIN”),

- kwalifikowanie określonych stanów prawnych,

- skład grupy przestępczej – i ich zadania,

- wybrane metody kradzieży samochodów,

- zagadnienia dotyczące zwalczania przestępczości samochodowej.

Na koniec nie zabrakło pytań, które wywołały zagorzałą dyskusję, pozwalając tym samym na zgłębienie jakże ważnej w policyjnej służbie kwestii.

ZB/MP