KZO, czyli kurs specjalistyczny dla policjantów kierujących zespołami oględzinowymi

Przez kilka dni funkcjonariusze reprezentujący jednostki terenowe Policji w składzie trzyosobowych zespołów uczestniczyli w kursie specjalistycznym dla policjantów kierujących zespołami oględzinowymi. Tym razem skierowano do nas przedstawicieli z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz w Gdańsku.

Kurs skierowany jest do policjantów wykonujących zadania dochodzeniowo – śledcze oraz techniczno-kryminalistyczne. Po jego ukończeniu funkcjonariusze posiadają kwalifikacje oraz umiejętności praktyczne i teoretyczne do prawidłowego kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia, kierowania zespołem oględzinowym oraz występowania przed sądem.

Zajęcia praktyczne prowadzone na wytyczonym sektorze strzelnicy garnizonowej. Policjanci wykonujący zadanie ubrani są w specjalistyczne kombinezony ochronne.

Tematyka kursu zawierała w większości zajęcia symulacyjne oraz ćwiczenia. Z uwagi na efektywność stosowanych metod dydaktycznych, sprzętu specjalistycznego oraz cele dydaktyczne zajęć, grupy szkoleniowe nie przekraczają 15 osób, a zadania poszczególnych zespołów wykonywane są przez 3 osobowe grupy funkcjonariuszy reprezentujących  tę samą jednostkę Policji.

Ujęcie „z lotu ptaka” policjanci przystępują do czynności na miejscu zdarzenia.

Podczas zajęć praktycznych, policjanci przeprowadzali oględziny miejsca zdarzenia zarówno na terenie Szkoły w salach symulacyjnych, jak i o złożonym charakterze, które odbyły się na strzelnicy garnizonowej. W trakcie kursu między innymi przypomniano przepisy regulujące przeprowadzenie oględzin, przedstawiono nowe możliwości badawcze w kryminalistyce, wskazano osoby odpowiedzialne za przekazywanie informacji środkom masowego przekazu, a także przeprowadzono symulację rozprawy sądowej na podstawie zgromadzonego, w trakcie wcześniejszych zajęć praktycznych, materiału. Słuchacze kursu wysoko ocenili wiedzę i umiejętności prowadzących zajęcia oraz byli bardzo zadowoleni z pobytu na terenie naszej Szkoły.

Cieszymy się, że mogliście skorzystać z możliwości jakie daje Wam pilska Szkoła!

ZPiK/WP

• Ujęcie wykonane przy użyciu drona. Teren strzelnicy garnizonowej ukazujący miejsce prowadzenia symulacji miejsca zdarzenia.
  • Policjanci w trakcie czynności ubrani w kombinezony ochronne. Miejsce zdarzenia ogrodzone taśmą. W tle zaparkowane dwa autokary.
  • Kadra Szkoły Policji w Pile podczas wręczania świadectw uczestnikom kursu.
  • Świadectwo ukończenia kursu specjalistycznego trzymane w dłoniach absolwenta.
  • insp. Ryszard Jakubowski Zastępca Komendanta Szkoły ds. Dydaktycznych wręcza świadectwo ukończenia kursu słuchaczowi.