Zasady komunikowania się z osobami niedowidzącymi i słabowidzącymi w trakcie realizacji czynności służbowych.

W ostatnim czasie w naszej Szkole odbyło się szkolenie z zakresu zasad komunikowania się z osobami niedowidzącymi i słabowidzącymi w trakcie realizacji czynności służbowych. Szkolenie miało formę interaktywnych warsztatów.

W warsztatach wzięli udział słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego oraz kadra dydaktyczna Szkoły. Zajęcia prowadziła Anna Dąbrowska z Biura Komunikacji Społecznej KGP, która od lat aktywnie angażuje się w pomoc osobom niewidomym i tracącym wzrok. Tematyka przygotowanego przez nią szkolenia uwzględniała różne aspekty komunikacji z osobami z niepełnosprawnością wzroku. W jego ramach omówiono realizację zapisów ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Prowadząca szkolenie dot. osób niewidomych okazuje dokument przed policjantem, który ma zasłonięte oczy. W tle policjanci.

Prowadząca użyła specjalnych gogli, swojego autorstwa, symulujących utratę lub chorobę wzroku. Za ich pomocą ponad 20-osobowa grupa nauczycieli mogła doświadczyć, czym jest utrata widzenia i z jakimi trudnościami w życiu codziennym muszą mierzyć się osoby z dysfunkcją wzroku.

Policjanci z zasłoniętymi oczami w ramach ćwiczeń dot. osób niewidomych, wchodzą po schodach, pod nadzorem innego policjanta.

Każdy z uczestników szkolenia mógł też wcielić się w osobę z niepełnosprawnością lub w jej przewodnika. Dzięki temu każdy mógł przekonać się o skali trudności, z jaką spotykają  się osoby niedowidzące i słabowidzące podczas wykonywania podstawowych codziennych czynności.

W drugiej części szkolenia prowadząca wyjaśniła, na co szczególnie policjanci powinni zwrócić uwagę podczas kontaktu z osobami z niepełnosprawnością wzroku, np. podczas przesłuchania w charakterze świadka. Rozważając tematykę ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, omówiono również sposoby poprawy dostępności informacji i pomieszczeń dla osób niewidomych i słabowidzących.

Wykładowca Szkoły Policji w Pile podczas ćwiczeń dot. osób niewidomych, wchodzi po schodach w obecności drugiego wykładowcy.

WOSiD/WP

• Prowadząca szkolenie dot. osób niewidomych trzyma w górze rękę przed policjantem, który ma zasłonięte oczy, w tle inni policjanci.
  • Policjant w ramach ćwiczeń dot. osób niewidomych samodzielnie schodzą po schodach z zasłoniętymi oczami.
  • Prowadząca szkolenie dot. osób niewidomych przytrzymuje policjanta, który ma zasłonięte oczy i trzyma w ręku laskę dla niewidomych, w tle policjanci.
  • Policjantka w ramach ćwiczeń dot. osób niewidomych schodzi po schodach z zasłoniętymi oczami przy pomocy innej policjantki.
  • Prowadząca szkolenie dot. osób niewidomych wraz z wykładowcą Szkoły Policji w Pile, w tle policjanci.
  • Policjant z zasłoniętymi oczami w ramach ćwiczeń dot. osób niewidomych samodzielnie idzie korytarzem w wyciągniętą przed siebie ręką.