O jakość czynności na miejscu zdarzenia

Data publikacji 14.05.2013

Pierwsza tegoroczna edycja warsztatów szkoleniowych dot. oględzin miejsca znalezienia zwłok, którą organizujemy od kilku lat, wspólnie z Biurem Służby Kryminalnej KGP ...

O jakość czynności na miejscu zdarzenia Pierwsza tegoroczna edycja warsztatów szkoleniowych dot. oględzin miejsca znalezienia zwłok, którą organizujemy od kilku lat, wspólnie z Biurem Służby Kryminalnej KGP, została zakończona. W zajęciach wzięli udział policjanci służby kryminalnej z komend powiatowych i miejskich wszystkich garnizonów wojewódzkich Policji oraz technik kryminalistyki z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Celem warsztatów było doskonalenie umiejętności śledczych w sprawach o zabójstwa, w tym eliminacja błędów procesowych i technicznych popełnianych na miejscach znalezienia zwłok, właściwe wykorzystanie śladów kryminalistycznych ujawnionych na dowodach rzeczowych z miejsc zdarzeń, w tym w szczególności wskazanie jak najpełniejszego wykorzystania śladów biologicznych i bazy danych DNA, określenie możliwości współpracy śledczych z profilerem policyjnym oraz wskazanie specyfiki badania miejsc katastrof.
O jakość czynności na miejscu zdarzenia Wykłady, dyskusje i zajęcia praktyczne prowadzili wykładowcy Zakładu Kryminalnego -podinsp. Leszek Koźmiński i podkom. Leszek Szplit, Zakładu Prawa - kom. Ewa Mańka oraz zaproszeni goście: podinsp. Adam Pęśko – p.o. naczelnik Wydziału Koordynacji Służby Kryminalnej BSK KGP, ppłk Wojciech Kubica - specjalista Oddziału Dochodzeniowo - Śledczego Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, nadkom. Robert Sierzputowski - ekspert Wydziału Koordynacji Służby Kryminalnej BSK KGP, nadkom. Anna Rzeczyc i nadkom. Beata Speichert-Zalewska - eksperci Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję wysłuchać również wykładu dr. hab. Mariusza Czubaja ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, który przedstawił antropologiczne aspekty zbrodni z nienawiści.

O jakość czynności na miejscu zdarzenia O jakość czynności na miejscu zdarzenia O jakość czynności na miejscu zdarzenia

autor: Marzena Brzozowska

(14.05.13)