„Spacerkiem po mieście” na Przedmieściu Borkowo

Data publikacji 26.02.2013

Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, zorganizowało w ubiegłą sobotę kolejny spacerek w głąb historii naszego Miasta. Tym razem pasjonaci dawnych dziejów ...

„Spacerkiem po mieście” na Przedmieściu Borkowo Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, zorganizowało w ubiegłą sobotę kolejny spacerek w głąb historii naszego Miasta. Tym razem pasjonaci dawnych dziejów i postanowili zwiedzić dzisiejszy plac Staszica, czyli dawne przedmieście Borkowo (nazwa wywodzi się od gęstego lasu, boru sosnowego, który kiedyś porastał te okolice).
Miłośnicy zgodnie z programem spotkali się o 11.45, aby poznać historię i obejrzeć budynki przy obecnym placu Staszica, czyli Urzędu Miasta, Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” i oczywiście naszej Szkoły. Po wysłuchaniu hejnału, rozpoczęło się zwiedzanie Urzędu Miejskiego, w którym odwiedzających przywitał Prezydent Piły p. Piotr Głowski. Po wizycie w Urzędzie Miłośnicy przybyli w gościnne progi naszej Szkoły, gdzie czekało na nich wiele atrakcji.

„Spacerkiem po mieście” na Przedmieściu Borkowo Gości przywitał Zastępca Komendanta Szkoły ds. dydaktycznych mł. insp. Piotr Gaca, który opowiedział przybyłym o kształceniu policjantów i specyfice pracy naszej jednostki. Zwiedzający mieli okazję obejrzeć specjalnie przygotowaną prezentację zdjęć obrazujących historię Szkoły i dzieje jej budynku. Zwiedzili Bibliotekę, w której zbiorach znajduje się około 45 tysięcy woluminów. Odwiedzili sale tematyczne Szkoły, m.in. pierwszej pomocy przedmedycznej, na której podkomisarz Radosław Spychalski opowiedział o prowadzonych tam zajęciach. Goście z zainteresowaniem obejrzeli również salę daktyloskopii, gdzie znany z cyklu KNOW HOW, a obecnie młodszy wykładowca Zakładu Kryminalnego Szkoły aspirant sztabowy Paweł Leśniewski zaprezentował walizkę kryminalistyczną, urządzenie biometryczne oraz ślady, które możemy spotkać na miejscu zdarzenia. Odwiedzający zadawali prowadzącemu wiele pytań dotyczących szeroko pojętej kryminalistyki oraz pracy Policji.

„Spacerkiem po mieście” na Przedmieściu Borkowo Podczas spaceru Goście podziwiali także wystawę w Galerii Sztuki AKWARIUM, oraz zabytkowe witraże znajdujące się w auli. Duże zainteresowanie wywołało również „drzewo sandałowe”. Na zakończenie Miłośnicy otrzymali pamiątkowy upominek od Komendanta Gacy oraz upamiętnili swój pobyt wspólną fotografią .
Towarzystwo Miłośników Miasta Piły powstało w 1982 r. i zajmuje się upowszechnianiem dziejów miasta i jego promocją na zewnątrz. Wspiera również działania społeczne i kulturalne.

„Spacerkiem po mieście” na Przedmieściu Borkowo „Spacerkiem po mieście” na Przedmieściu Borkowo „Spacerkiem po mieście” na Przedmieściu Borkowo „Spacerkiem po mieście” na Przedmieściu Borkowo

autor: Anna Fons

(26.02.13)