Międzynarodowe aspekty zapobiegania i zwalczania przestępczości handlu ludźmi

Data publikacji 19.10.2012

Przedstawiciele Szkoły Policji w Pile: podinsp. Krzysztof Sawicki i asp. sztab. Janusz Trzyna wzięli udział w międzynarodowej konferencji pt. ?Międzynarodowe aspekty zapobiegania i zwalczania przestępczości handlu ludźmi?. Organizatorami konferencji, która odbyła się w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, był Centralny Zespół dw. z Handlem Ludźmi Wydziału ds. Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej CBŚ KGP oraz Instytut Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem WSPol. w Szczytnie.

Konferencja przeprowadzona została w ramach obchodów VI Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi, zgodnie z ?Krajowym Planem Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2011 ? 2012? przyjętym przez Radę Ministrów, a zarazem stanowiła kontynuację corocznych wspólnych szkoleń. Uczestnicy wymienili poglądy na temat zwalczania handlu ludźmi i zapobiegania temu procederowi oraz wzmocnienia współpracy między instytucjami i innymi podmiotami zajmującymi się jego zwalczaniem.

Kluczowym punktem spotkania była debata ?Międzynarodowe aspekty zapobiegania i zwalczania przestępczości handlu ludźmi oraz świadczenia pomocy ofiarom tego typu przestępstw?. W debacie wzięli udział oficerowie łącznikowi Policji, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Prokuratury Generalnej, Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich Policji, funkcjonariusze Straży Granicznej, przedstawiciele organizacji pozarządowych (Fundacji ITAKA i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji - IOM), a także wykładowcy szkół policyjnych, studenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz przedstawiciele kół naukowych. Debacie towarzyszyły warsztaty, współprowadzone przez przedstawicieli Policji oraz oficerów łącznikowych zaangażowanych w walkę przeciwko handlowi ludźmi.

autor: Krzysztof Opaliński

(19.10.12)