Stąpając po kruchym lodzie

Data publikacji 24.02.2012

Statystyki biją na alarm każdej zimy, przestrzegając osoby dorosłe i dzieci przed niebezpieczeństwem, jakie grozi podczas nieodpowiedzialnego wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. .

Stąpając po kruchym lodzie Statystyki biją na alarm każdej zimy, przestrzegając osoby dorosłe i dzieci przed niebezpieczeństwem, jakie grozi podczas nieodpowiedzialnego wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Powszechnie wiadomo, że stąpając po kruchym lodzie, trzeba liczyć się z tym, że może on pęknąć i stać się przyczyną wypadku. Stąd tak duża rola działań prewencyjnych zarówno wśród najmłodszych (spotkania w przedszkolach, szkołach), jak i starszych (programy telewizyjne, artykuły w mediach). Swoją wiedzą o tym podzielili się również praktycy: Arkadiusz Jeż - instruktor ratownictwa wodnego (WOPR w Pile), st. sierż. Gerard Stankiewicz (Komenda Powiatowa Policji w Pile) oraz mł. asp. Marcin Kolasiński - instruktor ratownictwa medycznego Zakładu Interwencji Policyjnych Szkoły, którzy przygotowali kolejne spotkanie z cyklu KNOW HOW.
Podczas wykładu, połączonego z prezentacjami multimedialnymi, prowadzący opowiedzieli, w jaki sposób nieść pomoc osobom, pod którymi załamał się lód. Omówili sytuacje, z jakimi na co dzień mogą spotkać się policjanci jeżdżąc w patrolach czy pełniąc służbę jako dzielnicowi. Przedstawili także najbardziej niebezpieczne miejsca (ujścia rzek, kanałów, ścieków, mostów, śluz), w których najczęściej dochodzi do tego typu wypadków. Prowadzący zaprezentowali podstawy prawne zawarte kodeksie karnym i ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, dotyczące niesienia pomocy poszkodowanym, a także omówili algorytm postępowania i procedurę podjęcia udzielania pierwszej pomocy.
Goście przedstawili, w jaki sposób można wykorzystać różne przedmioty (np. gałąź, pas służbowy, kurtkę, linkę) podczas akcji ratowniczej. Zademonstrowali użycie rzutki ratowniczej, folii termoizolacyjnej i metody wykonania węzłów ratowniczych.
Na zakończenie, uczestniczący w spotkaniu słuchacze kursu podstawowego wykonali zadania praktyczne związane z tematem oraz dowiedzieli się na temat hipotermii, czynnikach sprzyjających jej powstaniu, objawach i algorytmie postępowania w przypadku znalezienia osoby będących w takim stanie.

Stąpając po kruchym lodzie Stąpając po kruchym lodzie Stąpając po kruchym lodzie Stąpając po kruchym lodzie
Stąpając po kruchym lodzie Stąpając po kruchym lodzie Stąpając po kruchym lodzie Stąpając po kruchym lodzie

autor: Anna Fons

(24.02.12)

Powrót na górę strony