Na tropie "cichego zabójcy"

Data publikacji 26.05.2011

Wszyscy wiemy, że nałóg nikotynowy jest jednym z najbardziej szkodliwych. Statystyki biją na alarm, na raka płuc zapadają niemal w 90% przypadków nałogowi palacze ?

Na tropie cichego zabójcy Wszyscy wiemy, że nałóg nikotynowy jest jednym z najbardziej szkodliwych. Statystyki biją na alarm, na raka płuc zapadają niemal w 90% przypadków nałogowi palacze tytoniu, którzy od 10-15 lat wypalają paczkę papierosów dziennie. W Polsce na tę chorobę co roku umiera ok. 20 tys. osób. Prawie 80% z nich to mężczyźni, w wieku około 40 lat. W naszym kraju mniej niż 10% chorych przeżywa 5 lat od chwili rozpoznania.

W celu uświadomienia palaczom, jak wielką krzywdę wyrządzają sobie i innym, uczniowie (Sylwia Marzec i Michał Szczepaniak) z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. KEN w Pile przygotowali specjalną prezentację multimedialną poświęconą rakowi płuc, którą obejrzeli słuchacze naszej Szkoły.

Przed prelekcją szkolny pedagog Danuta Wolna, opowiedziała o realizowanej w placówce akcji ?Mam haka na raka?. Następnie młodzież scharakteryzowała tę podstępną chorobę, nazywaną często ?cichym zabójcą?, który rozwija się powoli i atakuje bez ostrzeżenia. Podczas spotkania zaprezentowano ciekawe zdjęcia, można było również dowiedzieć się o typach tego nowotworu, czynnikach wpływających na zachorowalność, poznać objawy, które powinny sugerować konieczność wizyty u lekarza, zaznajomić się z metodami leczenia i działaniami profilaktycznymi. Prezentacja spotkała się z zainteresowaniem, a młodzież za swoją pracę została nagrodzona gromkimi brawami. Dodatkowo w naszej Szkole, rozwieszono plakaty i wyłożono ulotki nawołujące do przeprowadzania badań profilaktycznych.

autor: Anna Fons

(01.03.11)