Klasa Policyjna Roku 2018

Dobiegł końca drugi, a zarazem ostatni dzień X Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych, w ramach którego czteroosobowe drużyny reprezentujące szkoły prowadzące klasy o profilu policyjnym z całej Polski przystąpiły do ostatniej konkurencji - sprawdzającej wiedzę o Policji. Walka o cenne dla drużyn punkty trwała do końca – nie obeszło się bez dogrywek o pierwsze oraz trzecie miejsce. Różnice punktów pomiędzy czołową trójką, jak również pozostałymi 22 miejscami, okazały się nieznaczne.

Zaszczytny tytuł „Klasy Policyjnej Roku 2018” zdobyła reprezentacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku, zdobywając w ogólnej klasyfikacji 396 punków. Zawodnicy zostali uhonorowani pucharem ufundowanym przez, sprawującego nad Turniejem patronat honorowy, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Joachima Brudzińskiego, nagrodami ufundowanymi przez rządowy program „Razem Bezpieczniej” oraz pamiątkowym dyplomem. Drużynę do Turnieju, w składzie Szymon Baran, Bartosz Miłkowski, Roksana Walica oraz Jakub Wójcik, przygotował pan Marek Dziuban.  Warto podkreślić, że dziesięć lat temu pan Marek Dziuban poprowadził ówczesną drużynę z Gromnika do zwycięstwa w pierwszej edycji naszego Turnieju.

Drugie miejsce na podium i w sumie 388 punktów wywalczyła drużyna Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku w składzie: Alicja Nowicka, Szymon Szkil, Dawid Wiśniewski, Maciej Zierke oraz kierownik reprezentacji pan Arkadiusz Herman. Młodzież otrzymała puchar ufundowany przez Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr. Jarosława Szymczyka, pamiątkowy dyplom, a także nagrody ufundowane przez rządowy program „Razem Bezpieczniej”.  Reprezentacja ze Słupska była liderem trzech poprzednich edycji Turnieju Klas Policyjnych.

Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie, która uzyskała łącznie 388 punktów i zdobyła puchar Komendanta Szkoły Policji w Pile pani insp. Beaty Różniak – Krzeszewskiej, nagrody ufundowane przez rządowy program „Razem Bezpieczniej” oraz dyplom. Kierownikiem była pani Arleta Krygiel – Rybczyńska, a drużyna wystartowała w składzie: Filip Papież, Marcin Podemski, Mateusz Kmieciak i Zuzanna Kaczmarek. O miejscu drużyny w tabeli klasyfikacji generalnej, która zdobyła jednakową liczbę punktów z drużyną reprezentująca Słupsk, zadecydowało, zgodnie z Regulaminem, miejsce zajęte w konkurencji test sprawności fizycznej.

Jak co roku, rozdane zostały również nagrody w klasyfikacjach indywidualnych i zespołowych, których fundatorami byli: rządowy program „Razem Bezpieczniej”, Stowarzyszenie SYGNAŁ, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów przy Szkole Policji w Pile.

W drużynowej konkurencji test umiejętności strzeleckich 144 punkty i miejsce pierwsze zajęła reprezentacja z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie, jeden punkt mniej oraz drugie miejsce wywalczyła reprezentacja Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach, a trzecie miejsce i 141 punktów - Zespół Szkół nr 7 w Białym Borze.

W konkurencji test umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w której podobnie jak przy poprzedniej konkurencji, uczestniczyły dwuosobowe reprezentacje każdej z drużyn, po dogrywkach oraz dogrywkach dogrywek, na podium stanęli uczniowie: III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta w Żorach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie i Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

W klasyfikacji indywidualnej konkurencji test sprawności fizycznej pierwsze miejsce z czasem 1:00,42 wywalczył Eryk Kramek reprezentant XI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu, drugie miejsce z czasem 1:00,82 zajął Jakub Wójcik, a na trzecim miejscu z czasem 1:02,30 uplasował się Szymon Baran obaj uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku.

Po dogrywkach udało się również wyłonić zwycięzców klasyfikacji indywidualnej w konkurencji sprawdzian obejmujący ogólną wiedzę o Policji. Na podium, poczynając od miejsca pierwszego, stanęli: Katarzyna Kalwarczyk z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, Kamil Grasza również reprezentujący Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu oraz Szymon Guz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku.

Tegoroczny Turniej, po raz drugi w jego historii, został objęty honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Powołany został również komitet honorowy w składzie: Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk oraz Prezes Wielkopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w Poznaniu podisnp. Witold Drzażdżyński. Patronat medialny nad Turniejem objęli: miesięcznik „Policja 997”, TVP INFO, TV ASTA, Program 3 Polskiego Radia, Radio Merkury Poznań, Polskie Radio Koszalin oraz Radio Eska.

W uroczystym zakończeniu, które odbyło się w Regionalnym Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile uczestniczyli wszyscy zawodnicy wraz z kierownikami reprezentacji, a także zaproszeni na uroczystość goście: parlamentarzyści, władze samorządowe, dyrektorzy Biur Komendy Głównej Policji, komendanci wojewódzcy i powiatowi Policji, a także inni zaproszeni goście.

Tym, którzy uplasowali się na podium serdecznie gratulujemy, a pozostałym drużynom dziękujemy za rywalizację i przypominamy, że będąc w gronie 25 klas policyjnych z całej Polski, wszyscy znaleźliście się w gronie najlepszych.