VIII seminarium prawnicze

W dniu 14 listopada w Szkole Policji w Pile odbyło się ósme seminarium poświęcone odpowiedzialności dyscyplinarnej w służbach mundurowych. W tym roku poświęcone było ono sankcjom dyscyplinarnym w służbach mundurowych.

W seminarium, zorganizowanym przez Szkołę Policji w Pile, Komedę Główną Policji oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Poznaniu, wzięło udział ponad 60 osób, wśród nich przedstawiciele Sądu Najwyższego, środowisk naukowych (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, Wyższej Szkoły Gospodarki w Pile), Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej, Żandarmerii Wojskowej i jednostek organizacyjnych Policji - ekspertów, teoretyków i praktyków.

W trakcie obrad wygłoszono następujące referaty:

• Wiesław Kozielewicz: „Luz decyzyjny w procesie wymierzania kary w postępowaniu dyscyplinarnym w Policji” (Sąd Najwyższy Izba Karna);
  • prof. zw. dr hab. Paweł Wiliński: „Rażąca niewspółmierność kary jako podstawa odwoławcza w sprawach dyscyplinarnych funkcjonariuszy Policji” (Katedra Postępowania Karnego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu);
  • dr Barbara Janusz-Pohl: „Optymalizacja sankcji dyscyplinarnej - rozważania w kontekście gwarancyjnej funkcji zakazu reformationis in peius na gruncie ustawy o Policji” (Katedra Postępowania Karnego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu);
  • dr Piotr Jóźwiak: „Uchylenie karalności i darowanie karania w sprawach dyscyplinarnych w służbach mundurowych, (Katedra Prawa Karnego, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny Wydział Zamiejscowy w Poznaniu);
  • prof. dr hab. Radosław Giętkowski: „Środki dyscyplinarne orzekane wobec żołnierzy” (Katedra Prawa Administracyjnego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Gdański)
  • prof. WSG dr Ireneusz Adamczak: „Caultea in poenam w ogólnej dyrektywie wymiaru kary w postępowaniu dyscyplinarnym funkcjonariuszy Policji (Wyższa Szkoła Gospodarki, Wydział Gospodarki i Techniki w Pile);
  • dr Olaf Włodkowski „System kar dyscyplinarnych w ustawach o  służbach mundurowych. Uwagi de lege lata i postulaty de lege ferenda” (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, Katedra Prawa Karnego i Postępowania Karnego);
  • mgr Tomasz Kosicki „Zatarcie kar i środków dyscyplinarnych - wybrane zagadnienia”;

• kom. Anna Wilczyńska - Dykty - „Kierunek planowanych zmian legislacyjnych w policyjnym postępowaniu dyscyplinarnym” (Wydział Spraw Osobowych, Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej Policji).

W trakcie dyskusji uczestnicy wymieniali się spostrzeżeniami i doświadczeniami dotyczącymi prowadzenia postępowań dyscyplinarnych oraz aktualnego stanu orzecznictwa w tym zakresie.

Wystąpienia prelegentów dostępne będą na stronie internetowej Szkoły pod zakładką „Odpowiedzialność dyscyplinarna”, jak również planowane jest wydanie materiałów z seminarium w formie publikacji.

Paulina Politowska

• Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz