Nowe życie szkolnej galerii sztuki

Po remoncie, który odbył się w pierwszej połowie 2017 roku, szkolna galeria sztuki Akwarium doczekała się oficjalnego otwarcia. Nadano jej imię zmarłej w 2015 roku Anny Fons – animatorki życia kulturalnego oraz strażniczki pamięci o pilskiej Szkole Policji.

12 września w Szkole Policji w Pile odbyła się kameralna uroczystość związana z oficjalnym otwarciem szkolnej galerii sztuki Akwarium i nadania jej imienia śp. Anny Fons. W wydarzeniu udział wzięli zaproszeni goście, w tym najbliższa rodzina Anny Fons, Komendant Szkoły Policji w Pile insp. Beata Różniak – Krzeszewska wraz z Zastępcami insp. Romanem Gryczką oraz podinsp. Michałem Kominowskim, kadra kierownicza oraz funkcjonariusze i pracownicy Szkoły.  Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: pani Stanisława Gembska – Fons – matka śp. Anny Fons, insp. Beata Różniak – Krzeszewska – Komendant Szkoły Policji w Pile oraz kom. Krzysztof Musielak – Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji. W galerii zaprezentowana została wystawa „Na nieludzkiej ziemi” autorstwa, zaprzyjaźnionego z naszą Szkołą, pana Aleksandra Załęskiego.

Galeria Akwarium powstała w Szkole Policji w Pile w 1994 roku. Pierwotnie pomieszczenie, w którym obecnie znajduje się galeria, pełniło funkcję otwartej poczekalni do auli. Pomysłodawcą zaaranżowania w nim miejsca wystawienniczego był Piotr Wysocki – wieloletni instruktor nauki jazdy, przy okazji obchodów 40-lecia Szkoły Policji w Pile oraz 75-lecia Policji. Wówczas z inicjatywy Komendy Głównej Policji odbyła się jednorazowa wystawa dotycząca Policji Państwowej. W 1996 roku kierownictwo Szkoły nawiązało współpracę z Muzeum Okręgowym. Wtedy też pomieszczenie to otrzymało nazwę, którą posługujemy się do dziś. Od tego czasu w szkolnym „Akwarium” organizowane były różnego rodzaju wernisaże i wystawy prac twórców nie tylko ze środowiska policyjnego, lecz także artystów z Piły i okolic.

Remont galerii, wraz z wyposażeniem jej w nowoczesne systemy wystawiennicze, odbył się w pierwszej połowie 2017 roku. Wtedy także pojawił się pomysł nadania jej imienia śp. Anny Fons - pomysłodawczyni i kuratorki kilkudziesięciu wystaw zaprezentowanych w Szkole, a także autorki graficznego znaku galerii.

Paulina Politowska