W grupie czujemy się bezpieczniej, czyli jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Każdy z nas lubi czuć się bezpiecznie. Uczucie to jest nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Bywały jednak długie okresy w historii świata, podczas których bezpieczeństwo było tylko odległym marzeniem. Marzeniem, które pobudziło wiele umysłów do intensywnych rozmyślań. Dlatego też, aby dać obywatelom poczucie bezpieczeństwa i przy tym anonimowości, powstała aplikacja składająca się z narzędzia interaktywnego, umożliwiającego obywatelowi nanoszenie w niej zagrożeń. Aplikacja ta nosi nazwę „Mapa zagrożeń”. Jest ona swoistym komunikatorem Policji ze społeczeństwem.

Z tego też powodu, aby zwiększyć świadomość policjantów w tej płaszczyźnie, nauczyciel policyjny Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych kom. Sebastian Wegner, przeprowadził szkolenie adresowane do słuchaczy kursów specjalistycznych i podstawowych. Jego przedmiotem były zagadnienia związane z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, anonimowości korzystania z aplikacji interaktywnej, jak i powagi każdego przyjętego zgłoszenia do weryfikacji. Omówiono również aspekt możliwości zapoznania się ze statystyką przestępczości na określonym terenie działania jednostek Policji. Szkolenie spotkało się z żywym odbiorem ze strony uczestników i było przyczynkiem do ciekawej dyskusji na temat poczucia bezpieczeństwa i inicjatywy związanej z działaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Sebastian Wegner

• logo mapy zagrożeń