Już jest!

Data publikacji 27.11.2013

Już za dwa tygodnie, 14 grudnia o godzinie 12.00 w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” odbędzie się premiera książki „Kryminalna ...

Już jest! Już za dwa tygodnie, 14 grudnia o godzinie 12.00 w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” odbędzie się premiera książki „Kryminalna Piła. Błąd w sztuce”.

Książka jest owocem konkursu literackiego na opowiadanie kryminalne z Piłą w tle, który stanowił jeden z elementów przedsięwzięcia kulturalnego pod nazwą Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2013, który wpisał się w cykl imprez mających uświetnić 500-lecie potwierdzenia nadania praw miejskich Pile.

Organizatorami konkursu literackiego na opowiadanie kryminalne z Piłą w tle, odbywającego się pod patronatem Prezydenta Miasta Piły, byli Miasto Piła, Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile i Szkoła Policji w Pile. Strategicznym partnerem przedsięwzięcia był serwis internetowy „Zbrodnia w Bibliotece”. Celem konkursu była promocja Piły, jego historii i współczesności poprzez utwory literackie, a także próba odkrycia nowych talentów pisarskich w dziedzinie literatury kryminalnej.

Jury pod przewodnictwem Marcina Wrońskiego, autora wyśmienitych kryminałów utrzymanych w klimacie retro, wraz z udziałem Jolanty Świetlikowskiej, znakomitej edytorki i znawczyni polskiej literatury kryminalnej oraz Leszka Koźmińskiego, wykładowcy kryminalistyki w Szkole Policji w Pile, pasjonata kryminałów, prowadzącego blog krytycznoliteracki , do oceny miało 79 nadesłanych tekstów. Biorąc pod uwagę przede wszystkim oryginalność, wyraźne walory artystyczne utworu oraz ciekawe inspiracje i związki z miastem, jury nagrodziło i zakwalifikowało do druku 14 opowiadań.

Pod przewodnictwem Ryszarda Ćwirleja, który podarował nam niepublikowane wcześniej opowiadanie, ulicami i zaułkami kryminalnej Piły, w ślad za nieuchwytnymi przestępcami, kroczą: Izabela Szymczak, Robert Małecki, Andrzej Klawitter, Karolina Wilczyńska, Joanna Pawłusiów, Beata Sołowiej, Marta Matyszczak, Michał J. Zieliński, Jarosław Oryszak, Katarzyna Wójcik, Joanna Gręda, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Paweł Kukliński i Marek Dryjer.

Wiodącym motywem pisarskim publikowanych opowiadań jest oczywiście Piła - topograficzne punkty miasta położonego nad Gwdą, które tworzą niepowtarzalny i wyjątkowy klimat. Miejsca te stanowią świetne tło dla kryminalnych, niejednokrotnie mrocznych opowieści, ale żyją także swoją historią, legendą i współuczestniczą w tworzeniu aury tajemniczości. Są też odmiennie ciekawym, bo literackim przewodnikiem po mieście - zbudowanym w wyobraźni autorskiej, uzbrojonej jednocześnie w realia ulic, osiedli, budynków i innych miejsc.

Drugą grupę dotąd niespotykanych motywów literackich stanowią wszystkie odwołania do pracy policjantów służby kryminalnej, ze specjalnym udziałem słuchaczy i absolwentów Szkoły Policji w Pile. Dotychczas żaden z polskich autorów opowiadań kryminalnych głównym bohaterem literackim nie uczynił słuchacza szkoły policyjnej, który jako początkujący adept sztuki śledczej wzbogaca fabułę swoją świeżością dedukcji, ale i niekiedy brakiem intuicji kryminalnej. Novum było umieszczenie części akcji w budynku Szkoły Policji w Pile, co także stanowi o wyjątkowości pilskich opowiadań.

Książka ta z pewnością wzbogaca literacko-kryminalną mapę Polski. Pisarską ręką łączy Piłę i jej gościnny klimat ze śledczym dążeniem do rozwiązywania najmroczniejszych nawet intryg, w których istotną rolę odgrywa intuicja i wiedza policjantów służby kryminalnej, oparta na dążeniu do prawdy i sprawiedliwości.

Książkę wydało ogólnopolskie wydawnictwo „Oficynka” i w sprzedaży znajdzie się na stronach jej internetowej księgarni oraz w wybranych księgarniach na terenie całego kraju.

autor: Leszek Koźmiński

(27.11.13)

Powrót na górę strony