Szkoła w roku 2012 – część I

Data publikacji 29.01.2013

Chcąc przybliżyć Państwu zadania, które Szkoła realizowała w minionym roku kalendarzowym, nie sposób tego w pełni uczynić, ograniczając się do krótkiej informacji.

Szkoła w roku 2012 – część I Chcąc przybliżyć Państwu zadania, które Szkoła realizowała w minionym roku kalendarzowym, nie sposób tego w pełni uczynić, ograniczając się do krótkiej informacji. Wychodząc zatem naprzeciw wszystkim tym, którzy zainteresowani są dokładniejszą charakterystyką zadań, z którymi zetknęła się Szkoła i towarzyszącym im różnym wydarzeniom, proponujemy lekturę kilku najbliższych artykułów opatrzonych wspólnym tytułem "Szkoła w roku 2012".

Realizacja „Planu szkoleń zawodowych” i Planu doskonalenia zawodowego organizowanego centralnie objęła w 2012 roku łącznie 1292 policjantów. Wszystkie szkolenia realizowane w ubiegłym roku objęły 1880 policjantów.

Wartym zaznaczenia jest realizacja służb przewidzianych programem szkolenia. Mając na uwadze najlepsze wykorzystanie potencjału reprezentowanego przez słuchaczy, służby te realizowane były na podstawie porozumienia w jednostkach terenowych woj. zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Służby te dostarczyły słuchaczom podstaw kompetencji zawodowych.

Istotnym aspektem działalności dydaktycznej Szkoły jest doskonalenie kompetencji zawodowych policjantów, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. W ubiegłym roku zrealizowano jedną edycję kursu specjalistycznego dla policjantów służby kryminalnej w zakresie wykonywania wybranych czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych. Tak mała liczba policjantów objęta tego rodzaju doskonaleniem wynikała z dużego obciążenia Szkoły kursami zawodowymi podstawowymi. Ponadto kontynuowany był proces szkolenia policjantów w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA-EURO 2012, który zgodnie z poleceniem Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia KGP został wdrożony w ramach szkolenia zawodowego podstawowego.

Wzorem lat ubiegłych, również w 2012 roku ważnym elementem działalności dydaktycznej była dbałość o wysoki poziom realizacji procesu dydaktycznego. Działania te były prowadzone na wielu płaszczyznach - poprzez działalność zespołów pedagogicznych, bieżące kontrolowanie poziomu realizacji zajęć, doskonalenie zawodowe, w tym szkolenie metodyczne, praktyki zawodowe kadry, uczestnictwo w szkoleniach i seminariach oraz podnoszenie kwalifikacji poprzez studia podyplomowe. Temu samemu celowi służyło prowadzenie badań ewaluacyjnych.

W 2012 roku prowadzone były prace związane z aktualizacją programu szkolenia zawodowego podstawowego. W wyniku prac powołanego decyzją Komendanta Głównego Policji zespołu programowego, w skład którego wchodzili wykładowcy Szkoły, przygotowana została uzupełniona i poprawiona edycja „Programu szkolenia zawodowego podstawowego”, która została wprowadzona do realizacji w policyjnych jednostkach szkoleniowych w listopadzie. Kadra dydaktyczna Szkoły brała również udział w pracach powołanego decyzją Komendanta Głównego Policji zespołu do opracowania zmiany programu szkolenia dla policjantów służby kryminalnej w zakresie wykonywania wybranych czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych.

Cennym elementem kształcenia słuchaczy jest oferta realizowana przez Koła Kryminalistycznego działające w Szkole. W ramach jego działalności, organizowane są dodatkowe zajęcia adresowane głównie do uczestników szkoleń zawodowych podstawowych. W ubiegłym roku zorganizowano spotkania m.in. z zakresu: narkotyków i dopalaczy, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, ujawniania i zabezpieczania śladów biologicznych, oględzin miejsca wypadku drogowego, przestępczości komputerowej, uprowadzenia osób w celu wymuszenia okupu, kradzieży, oględzin miejsca wypadku lotniczego, śladów użycia broni palnej.

Przyjęta koncepcja pozwala na uzupełnienie wiedzy i umiejętności słuchaczy o wiadomości rozszerzające i wykraczające poza program nauczania.

autor: Waldemar Hałuja

(29.01.13)

Powrót na górę strony