Czytelnicze nowinki

Data publikacji 14.06.2011

Stale wzbogaca się nasza biblioteczka. W ostatnich dniach pojawiły się w niej nowe pozycje: ?Broń palna ? materiały do nauki i ćwiczeń z tematu ...

Stale wzbogaca się nasza biblioteczka. W ostatnich dniach pojawiły się w niej nowe pozycje:

Czytelnicze nowinki Mirosław Panglisz, Arkadiusz Pawlak.?Broń palna ? materiały do nauki i ćwiczeń z tematu Użycie broni palnej?. Przewodnią myślą przyświecającą stworzeniu niniejszego opracowania było skonstruowanie praktycznego przewodnika dla uczestników różnego rodzaju kursów i szkoleń policyjnych, służącego przyswojeniu sobie trudnych i precyzyjnych zagadnień obejmujących użycie broni palnej. Układ i zawartość opracowania nie jest przypadkowa. W pierwszej części zawarto zbiór najważniejszych przepisów regulujących użycie broni palnej oraz wszelkich formalnych i praktycznych kwestii z tym związanych, z wyjątkiem spraw czysto technicznych. Następnie w krótkim komentarzu do wybranych zagadnień związanych z przedmiotowym tematem, zamieszczono wykładnię wybranych pojęć zawartych w przepisach regulujących użycie broni palnej. Część druga to materiał do ćwiczeń i weryfikacji swojej wiedzy. Po opanowaniu treści zawartych w części pierwszej, słuchacz samodzielnie, posiłkując się zestawem kilkuset pytań powinien zbudować sobie system pojęć, który pozwoli mu w praktyce biegle i ze zrozumieniem posługiwać się przepisami regulującymi : użycie broni palnej, czynności przed i po jej użyciu, przechowywanie, czynności po jej ewentualnej utracie, przyznawanie, a co ważne ? dokumentowanie. W dalszej części zawarto ponad 20 założeń do analizy tych czynności mających swoje źródło w autentycznych wydarzeniach. Ich analiza pozwoli na wyciągnięcie wniosków, w jakich sytuacjach broń palna jest najczęściej wykorzystywana. Wydawnictwo Szkoły Policji w Pile; 2008 rok; wyd. I; s. 89

Czytelnicze nowinki Leszek Koźmiński ?Kryminalistyczne aspekty fałszerstw dokumentów publicznych. Zarys problematyki?. Opracowanie poświęcone jest problematyce fałszerstw dokumentów publicznych. Autor omawia pojęcie dokumentu w prawie karnym, cywilnym i administracyjnym oraz kryminalistyce. Pomimo ciągłego braku podstaw prawnych definiuje dokument publiczny i przedstawia zbiór takich dokumentów spotykanych w praktyce. Cenną częścią pozycji jest omówienie wraz z przykładami spotykanych zabezpieczeń dokumentów publicznych. Zostały również przedstawione zagadnienia związane z fałszerstwami dokumentów z punktu widzenia prawa karnego, praktyki kryminalistycznej ze znakomitymi przykładami fałszerstw (podrobienia i przerobienia) polskich praw jazdy i dowodów osobistych. Adresatem publikacji są przede wszystkim policjanci służby kryminalnej odbywający szkolenie na kursach specjalistycznych, wykonujący czynności operacyjno-rozpoznawcze i prowadzący postępowania przygotowawcze. Publikacja jest również świetną pomocą dla słuchaczy podstawowych szkoleń zawodowych w zakresie tematu legitymowania. Wydawnictwo Szkoły Policji w Pile; 2008 rok; wyd. I; s. 44.

Czytelnicze nowinki Artur Andrzejewski, Wiesław Kurek ?Pełnienie służby w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych?. Niniejsze opracowanie zostało przygotowane dla policjantów pełniących służbę w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych. Układ i zawartość opracowania dobrano w taki sposób, aby stanowił on dopełnienie i rozszerzenie informacji z zakresu podstawowego wymienionej problematyki. Materiały zawierające informacje ogólne dotyczące pełnienia służby w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych (PDOZ), ze wskazaniem jak ważne jest prawidłowe zachowanie przez policjantów obowiązujących procedur. Wskazano również, opatrzone komentarzem, podstawy prawne pełnienia służby w PDOZ. Dopełnieniem opracowania są informacje dotyczące możliwych wydarzeń nadzwyczajnych, jakie mogą zaistnieć w czasie pełnienia służby, oraz wybór aktów prawnych dotyczących przedmiotowej tematyki. Wydawnictwo Szkoły Policji w Pile; 2008 rok; wyd. 1; s. 37.

Czytelnicze nowinki Artur Godlewski ?Prezentacje multimedialne?. Pozycja pod tytułem ?Prezentacje multimedialne? w zwięzły, a jednocześnie kompleksowy sposób, przedstawia zagadnienia związane z przygotowaniem i budowaniem prezentacji multimedialnych przy użyciu dedykowanego oprogramowania w postaci Microsoft PowerPoint. Treść krok po kroku przeprowadza przez poszczególne fazy tworzenia prezentacji, począwszy od pomysłu i przygotowania materiałów źródłowych (ze szczególnym uwzględnieniem plików graficznych), poprzez kompozycję slajdów, dodawanie efektów animacji slajdu i prezentacji, skończywszy na wydruku prezentacji i jej wyświetleniu. Walorem pracy jest duża liczba zrzutów ekranowych, odzwierciedlających poszczególne fazy pracy, ułatwiając potencjalnemu autorowi szybką orientację w położeniu poszczególnych elementów (funkcji) oprogramowania, jak i zasad związanych z jego obsługą. Wydawnictwo Szkoły Policji w Pile; 2008 rok; wyd. I; s.27.

(11.12.08)